rekowaw – kilka słów o nas

Rekowaw to inicjatywa działająca w polskiej przestrzeni rekonstrukcyjnej gdzieś od przełomu wieków XX i XXI.

REKO powstało ze scalenia trzech GRH: „Najemnicy”(Średniowiecza), „7 Pułk” (Piechoty Księstwa Warszawskiego), „Śródmieście”(1944) . Od początku projekt prowadzi Jan Nałęcz, z wykształcenia archeolog i nauczyciel historii. Jesteśmy zrzeszeniem ludzi interesujących się: żywą historią, archeologią eksperymentalną, militariami, dawnymi rzemiosłami, modelarstwem, grami strategicznymi, techniką wojskową i wieloma innymi aspektami zjawiska zwanego szeroko pojętą rekonstrukcją historyczną.

Naszym celem jest uczestnictwo i współtworzenie, w kraju i za granicą, wszelkiego rodzaju wydarzeń związanych z nowoczesnymi i alternatywnymi sposobami promocji wiedzy historycznej. Jeździmy na rekonstrukcje bitew, inscenizacje historyczne, turnieje rycerskie, festyny archeologiczne. Bierzemy udział w: konwentach, zawodach, obchodach rocznic wydarzeń historycznych, przemarszach, defiladach.

Współpracujemy z muzeami, szkołami, ośrodkami kultury, instytucjami rządowymi, tworząc scenariusze, prowadząc lekcje żywej historii, gry terenowe, pokazy batalistyczne i rzemieślnicze, robimy wystawy, budujemy miniaturowe dioramy i duże scenografie. Występujemy w spektaklach, pracujemy na planach filmowych.

Przykładem ostatnich naszych działań jest największe zeszłoroczne widowisko historyczne „Wdzięczni Bohaterom”, które mimo pandemii udało nam się stworzyć w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 na Stadionie PGE Narodowy. Dwa lata wcześniej maszerowaliśmy w centralnej defiladzie wojskowej na 100-lecie niepodległości. Wcześniej braliśmy udział w obchodach 200-lecia epoki napoleońskiej od Hiszpanii po Moskwę w tym pod Waterloo, Austerlitz, Lipskiem, Borodino, lub w 600-leciu Bitwy pod Grunwaldem i oblężenia zamku w Malborku.

Pracowaliśmy na planach filmów i seriali takich jak: Czas Honoru, Korona Królów, Stulecie Winnych, Ułaskawienie, Miasto 44, Wałęsa, Popiełuszko, Kurier, Historia Roja, Bitwa Warszawska 1920. Rekonstrukcja to dla nas jednak przede wszystkim hobby i pasja, sposób na ciekawe spędzanie czasu, również eksperyment, forma działalności zawodowej, naukowej, może nawet swego rodzaju „misja”, czasem aktywność sportowa (szermierka, strzelectwo, łucznictwo, spadochroniarstwo).

W naszych działaniach staramy się zaprezentować wszechstronnie jak najwięcej aspektów z codziennego życia ludzi dawniej, pracy, służby i walki szeregowych wojowników, żołnierzy, bezimiennych uczestników wielkich wydarzeń historycznych. Cenimy i wzbogacamy ciągle fachową wiedzę na temat realiów każdej prezentowanej przez nas epoki historycznej. Każdy odtwórca, rekonstruktor, rycerz, modelarz na własny sposób opisuje to czym się zajmuje, każdy odnajduje w tym coś innego przynoszącego mu zadowolenie i satysfakcję. I tak powinno być!

Jan Nałęcz